Czym należy kierować się przy wyborze opon?

Jeżeli chodzi o dobór opon do samochodu musimy zacząć przede wszystkim od doboru odpowiedniego rozmiaru opon i ich klasy prędkości. Każdy samochód ma fabrycznie określone te parametry. Jeżeli nie mamy takiej informacji to źródłem są autoryzowane serwisy oponiarskie, które pomogą dobrać również odpowiednie zalecane zamienniki tych rozmiarów.

Dla każdego użytkownika samochodu najistotniejszym elementem jest chyba bezpieczeństwo jazdy, dlatego dobierajmy opony sprawdzonych producentów. W ostatnim czasie pojawiło się sporo nowych marek opon, w większości z Azji, których największym atutem jest cena. Zalecałbym w tym przypadku ostrożność, nie zawsze są to dobre produkty.

Wyjazdy samochodem po polskich drogach to zmieniające się warunki drogowe, koleiny, często wypełnione wodą, dlatego należy dobierać opony takie, które dobrze sprawują się nie tylko na suchych, ale i na mokrych nawierzchniach (dobrze odprowadzają wodę czy błoto pośniegowe).

Przed każdym sezonem wymiany opon (letnim i zimowym) publikowane są rankingi opon, dlatego warto się im przyjrzeć. Nie jest to oczywiście wyrocznia wiedzy o oponach, należy wysłuchać jeszcze porad fachowców w serwisach oponiarskich, dołożyć do tego własne doświadczenia, przeliczyć zasób środków, które chcemy przeznaczyć na ten cel i spokojnie samemu można podjąć decyzję.

Zdecydowanie zalecam posiadanie dwóch kompletów opon na sezon letni i zimowy.


Autor: Andrzej Skowron, Prezes Polskich Składów Oponiarskich 

3 Kroki do wymiany opon

Wybierz:

  • Miasto w którym chcesz zmienić opony
  • Typ Pojazdu/Opony
  • Wolny termin w jakim chcesz dokonać wymiany

Zamów warsztat