Dlaczego ciśnienie w oponach jest tak ważne? Jak często je kontrolować?

prawidłowe ciśnienie opon

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ogromny wpływ na bezpieczeństwo, komfort jazdy oraz ekonomię paliwa ma właściwe ciśnienie w oponach. To nie tylko kwestia techniczna, ale element, który bezpośrednio wpływa na nasze codzienne doświadczenia za kierownicą. W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego regularna kontrola ciśnienia w oponach jest tak istotna i jak często należy ją przeprowadzać, aby zapewnić sobie bezpieczną i ekonomiczną jazdę.

Ciśnienie w oponach – dlaczego jest istotne?

Ciśnienie w ogumieniu samochodowym jest istotne z wielu powodów. Oprócz ogólnego wpływu na komfort jazdy i poziomu zużycia paliwa warto też wspomnieć o kilku innych aspektach. Najważniejsze powody, dla których należy dbać o prawidłowe ciśnienie w oponach w swoim aucie to:

  • Hamowanie:

Odpowiednie ciśnienie w oponach wpływa na skuteczność hamowania pojazdu. Jeśli ciśnienie jest zbyt niskie lub wysokie, wtedy droga zatrzymania auta znacząco się wydłuża. To generuje ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku drogowego.

  • Zachowanie na mokrej nawierzchni

Prawidłowo napompowane opony przyczyniają się też do poziomu przyczepności ogumienia do danej nawierzchni. Niewłaściwe ciśnienie w oponach powoduje, że przepływ wody w kanałach bieżnika jest zaburzony. To prowadzi do zjawiska aquaplanningu, które powoduje utratę kontroli nad pojazdem, np. podczas gwałtownej zmiany kierunku lub hamowania.

  • Bezpieczeństwo jazdy

Odpowiednie ciśnienie w oponach zapewnia optymalną przyczepność i stabilność pojazdu. Opony z nieodpowiednim ciśnieniem mogą prowadzić do słabszej kontroli nad pojazdem, co zwiększa ryzyko wypadków.

  • Trwałość opon

Niewłaściwe ciśnienie, zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie, może prowadzić do nierównomiernego zużycia opony, skracając jej żywotność.

  • Efektywność paliwowa

Opony z odpowiednim ciśnieniem mogą pomóc w zwiększeniu efektywności paliwowej pojazdu. Niedopompowane opony zwiększają opór toczenia, co wymaga od silnika większego wysiłku, a tym samym zużycia większej ilości paliwa.

Kontrola ciśnienia w oponach – jak robić to dobrze?

Co do częstotliwości kontroli ciśnienia w oponach, zaleca się sprawdzanie go co najmniej raz w miesiącu oraz przed dłuższymi podróżami. Niektóre pojazdy w dzisiejszych czasach mają wbudowany system TPMS, który informuje kierowcę o spadku ciśnienia w którejkolwiek z opon. Niemniej jednak taki system nie może zastąpić w 100% ręcznej kontroli ciśnienia w kołach. Warto również pamiętać o sprawdzaniu ciśnienia w oponach, gdy temperatura otoczenia znacznie się zmienia, ponieważ ciśnienie w oponach może się wtedy zmieniać.

W przypadku opon typu run-flat ogumienie gwarantuje stabilną jazdę nawet podczas nagłego uszkodzenia opony. Takie opony ze wzmocnioną konstrukcją mają zdolność do samo uszczelniania się, a także są o wiele trwalsze od klasycznych opon.

Dodatkowo ważne jest przestrzeganie zaleceń producenta pojazdu dotyczących optymalnego ciśnienia w oponach, które zazwyczaj znajdują się na naklejce w drzwiach kierowcy lub w instrukcji obsługi pojazdu.

Co więcej, po wymianie opon na nowe należy skontrolować poziom ciśnienia po pierwszych 50 kilometrach drogi. To obowiązek każdego kierującego, aby upewnić się, że ciśnienie jest prawidłowe, a tym samym zachowany wysoki poziom bezpieczeństwa podczas jazdy.