Jak rozpoznać zużytą oponę i kiedy jest najlepszy czas na jej wymianę?

serwis opon

Ogumienie samochodowe to podstawa bezpieczeństwa jazdy. Każdy kierowca powinien dbać o to, aby opony założone na felgi były zawsze w perfekcyjnym stanie technicznym, a także zachowywały swoje właściwości podczas jazdy. Kluczem do bezpieczeństwa jest bieżąca kontrola ogumienia, a także wymiana opon średnio co 4-5 lat. To optymalny czas, w jakim zużywają się opony samochodowe.

Jak ocenić poziom zużycia opony w samochodzie?

Jest kilka parametrów, które umożliwiają sprawną ocenę stanu ogumienia samochodowego. Chodzi tu przede wszystkim o takie elementy, jak:

  • Głębokość bieżnika – zwykle zalecana jest wartość nie mniejsza niż 1,6 mm. Szybka weryfikacja bieżnika może zostać wykonana, np. monetą. Zalecamy jednak użycie profesjonalnego miernika.
  • Stan wizualny opony, np. brak przetarć na bocznej części. To dobry i skuteczny sposób na ocenę tego, czy warto wymienić opony na nowe. Wszystkie opony ulegają mechanicznym uszkodzeniom, które często da się dojrzeć gołym okiem, szczególnie w obszarze bocznych ścianek. Występujące pęcherzyki powietrza mogą wskazywać na przecieki lub uszkodzoną strukturę opony. Jeśli na oponie występują wgłębienia, wtedy najprawdopodobniej odczujemy też problem z prowadzeniem pojazdu, np. trzęsienie kierownicy.
  • Rocznik – nie powinny być starsze niż 4-5 lat, choć warto kierować się zaleceniami producenta.

Jest też wiele innych parametrów, które należy ocenić, aby ustalić stan ogumienia samochodowego. Kilka istotnych parametrów to: kolor ogumienia (przebarwiona opona mogła być zbyt długo w ekspozycji na słońce), symetryczność zużycia, wzór bieżnika (dokładnie czy nie został przerwany).

Determinantem zużycia ogumienia jest także równomierność zużycia. Jeśli wewnętrzna część opony jest mocniej zużyta niż wewnętrzna, należy ją wymienić. 

Dodatkowo warto w tym przypadku wykonać pełną geometrię kół i wyważenie, aby uniknąć ryzyka nierównomiernego zużycia w przyszłości. Niewłaściwe ciśnienie w oponie może prowadzić do nierównomiernego zużycia bieżnika. Opona może być nadmierne napompowana (co prowadzi do zużycia środka bieżnika) lub niedopompowana (co skutkuje zużyciem krawędzi bieżnika).

Sprawdzenie stanu ogumienia – na własną rękę czy w serwisie?

Kierowcy mogą sprawdzać samodzielnie stan ogumienia na własną rękę. Niestety bez specjalistycznego sprzętu czasem ciężko rzetelnie ocenić stan opon. W takich sytuacjach warto skontaktować się z profesjonalnym serwisem, który zajmie się weryfikacją stanu ogumienia oraz pomoże w dopasowaniu nowych opon do pojazdu.

Profesjonaliści są w stanie dobrać nowe opony tak, aby były idealnie dopasowane do rozmiaru i szerokości felgi. W przeciwnym razie założone ogumienie zużyło by się zbyt szybko i nie zagwarantowało by odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa podróży.